facebook
Jesteś na → Strona główna→ Wydarzenia

Mini wystawa KREATOR-a w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pstrążnej

Na dobry początek promocji dzieł naszych rękodzielników w bibliotekach, domach kultury, sklepikach została stworzona wystawa dzieł w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Pstrążnej.

Zobacz więcej →


Relacja z Jarmarku na granicy w Chałupkach, 11 wrzesień 2011 r.

W dniu 11 września 2011 r. na terenie starego przejścia granicznego Chałupki-Bohumin odbył się Targ Rozmaitości JARMARK NA GRANICY. Pojawili się na nim również nasi rękodzielnicy. Jarmarkowi towarzyszył odpust w Starym Bohuminie.

Zobacz więcej →


Dożynki Gminne w Brzeźcach, 3 września 2011 r.

W dniu 11 września 2011 roku odbyły się Dożynki Gminne w miejscowości Brzeźce. Jak zakładał program Dożynek zebrani goście mieli okazję oprócz tradycyjnego przemarszu korowodu dożynkowego podziwiać występ Orkiestry Dętej gminy Bestwina, zespołu dziecięcego ze Szkoły Podstawowej Nr 19 w Brzeźcach, jak również zespołów śpiewaczych "Brzeźczanie" i "Wiślanie".
Najbardziej zasłużeni rolnicy za swą niezwykła, wymagającą poświęcenia pracę zostali uhonorowani nagrodami burmistrza.

Zobacz więcej →


Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie, 3 wrzesień 2011 r.

            W dniu 3 września 2011r. uczestnicy projektu współpracy KREATOR mieli okazję zaprezentować swoje rękodzieło podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie. W wyjeździe zorganizowanym przez Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska” oraz „Morawskie Wrota” wzięło udział łącznie 19 osób. Uczestnicy wyjazdu stanowili najliczniejszą grupę nie tylko pod względem osób ale
i powierzchni wystawienniczej, poświęconej produktom tradycyjnym i lokalnym.

Największą atrakcją dla zwiedzających był rzeźbiarz - Pan Józef Burszyk z Bełsznicy, który zaprezentował technikę rzeźbienia posągów z drewna jak również wizerunków świętych. Osoby, którym rzeźbiarz oddał w dłonie dłuto i spróbowały techniki rzeźbienia, po chwili strugania jednogłośnie stwierdziły, że gdyby nie ta podjęta próba zmierzenia się z tym rodzajem sztuki nigdy nie doceniłyby trudu jaki trzeba sobie zadać, aby stworzyć choćby najbanalniejszą rzeźbę.

Niczyjej uwadze również nie umknęła para Państwa Koniecznych z Łąki, którzy ubrani w śląskie stroje ludowe, podkreślali swoją przynależność kulturową. Wartym podkreślenia jest hobby Państwa Koniecznych, otóż Pani Krystyna haftuje, ostatnio skupiła się na drewnianych Kościołach, których kontury, używając imitującej drewno brązowej nici nanosi na płótno. Pan Feliks z kolei pasjonuje się w rzeźbie, jednak używa niekonwencjonalnej bazy, ponieważ rzeźbi figurki w tym co dała natura, czyli w korzeniu.

Nie możemy pominąć pozostałych dziedzin, których przedstawiciele nas również nie zawiedli
i zaprezentowali wykonane przez siebie rękodzieła.

Cieszymy się, że rękodzieło stało się dziedzina wartą promowania. Dziękujemy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Katowicach oraz Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Częstochowie  za pomoc w zorganizowaniu tegorocznych dożynek, zaś uczestnikom wyjazdu, KREATYWNYM rękodzielnikom dziękujemy za trud tworzenia i dzielenia się swoimi umiejętnościami z tymi, dla których temat ten jest obcy ale jakże intrygujący.

Zobacz więcej →


Fotorelacja z Dożynek Gminnych w Skrbeńsku 21.08.2011 r. oraz Turzy Śl. 28.08.2011 r.

Podczas odbywających się Dożynek Gminnych w Skrbeńsku - 21.08.2011 r. oraz  Turzy Śl.- 28.08.2011 r.  nie zabrakło również naszych Kreatywnych rękodzielników.

Zobacz więcej →


Relacja z Dożynek Gminnych w Rzuchowie, 21 sierpień 2011 r.

Podczas odbywających się Dożynek Gminnych w Rzuchowie nie zabrakło również naszych rękodzielników. Dożynki zostaly zorganizowane przez Gminę Kornowac. Zaprezentowano wyroby trzech LGD.

Zobacz więcej →


Relacja z Biesiady Miodowej w Raszczycach, 6 sierpień 2011r.

Już po raz drugi w dniu 6 sierpnia 2011 r. Stowarzyszenie LYSKOR zorganizowało Biesiadę Miodową. Impreza odbyła się tradycyjnie w remizie OSP w Raszczycach.

Zobacz więcej →


KREATOR w prasie

 

Wydarzenie promocyjne, które odbyło się 30.07.2011 r. w Suszcu nie pozostało anonimowe dla  lokalnej prasy.

Gazeta Forum oraz Gazeta Pszczyńska opublikowały artykuły dotyczące projektu współpracy.

Zobacz więcej →


"KREATOR - promujemy twórczość artystyczną" - 30 lipca 2011 r., Suszec

W ostatni weekend lipca odbyło się wydarzenie promocyjno-kulturalne
pt. „KREATOR- promujemy twórczość artystyczną", podczas którego uczestnicy mieli okazję zaprezentować swój rękodzielniczy kunszt, wymienić się doświadczeniami oraz poznać nowe techniki wytwarzania rękodzieła. Obecnych było ok. 150 osób z czego połowę stanowili lokalni rękodzielnicy. Wśród prezentowanych działów twórczości znalazły się: decoupage, filcowanie, szydełkowanie, haftowanie, tkactwo, rymarstwo, carving, kowalstwo tradycyjne, rzeźba, patchwork oraz różne formy zdobienia.

            Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej lokalnego dziedzictwa kulturowego, którą przeprowadził pan Aleksander Spyra, doskonały znawca tematu. Zaś Pan Zdzisław Spyra, prowadzący Oficynę Drukarską zaprezentował tradycyjną metodę druku, polegającą na tłoczeniu techniką typograficzną starodruków na papierach wykonanych ręcznie. Rękodzieło to było kultywowane na ziemi pszczyńskiej w XVIII wieku.

            Wśród atrakcji można wyróżnić pokaz stroju śląskiego, zaprezentowany przez Panią Marię Szenderę-wieloletnią kolekcjonerkę stroju ludowego i propagatorkę tradycji jego noszenia.

            Na szczególną uwagę zasługuje niezwykłe miejsce lipcowego spotkania –Muzeum Regionalne Kamojówka w Suszcu, prowadzone przez państwa Szenderów, które dodało uczestnikom inspiracji do tworzenia i podkreślało charakter imprezy.

            Panująca atmosfera oraz magia miejsca, pozostaną na długo w naszej pamięci. 

            Mamy nadzieję, iż przyszłe wydarzenia okażą się równie owocne i pozwolą uczestnikom projektu pogłębić wiedzę dotyczącą twórczości lokalnej jak również promować własnoręcznie wytwarzane produkty.

Zobacz więcej →


Święto Lasu - 10 lipca 2011 r., Chorzów - relacja

"Święto Lasu" na Polach Marsowych Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, 10 lipiec 2011 r.

Zobacz więcej →


Kalendarz imprez

Niezwykłe sylwetki

Ewa Szatara

Ostatnie prace:

Kontakt

LGD Lyskor LGD Morawskie Wrota LGD Ziemia Pszczyńska

KREATOR © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone.
EFR
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader PROW 2007-2013.